Barwy: Biało-niebieskie.

O Klubie KKS ASTRA KROTOSZYN

Na rosnące zainteresowanie Polaków w latach 20. ubiegłego wieku duży wpływ miały sukcesy międzynarodowe naszych zawodników, zwłaszcza złote medale olimpijskie Haliny Konopackiej i Janusza Kusocińskiego. W krotoszyńskich warunkach sprzyjały temu: postawa władz lokalnych, istnienie garnizonu wojskowego i szkół średnich, aktywność miejscowej inteligencji, rzemieślników i kupców. Z utworzeniem jednego klubu miejskiego Astra (czyli – Gwiazda) łączono nadzieje na trwalszy rozwój sportu.

Pierwsze lata

W klubie powstały sekcje: pływacka, lekkoatletyczna, piłki nożnej, kręglarska, łyżwiarska, kolarska, tenisa stołowego i ziemnego, bokserska, motorowa oraz gier ruchowych: siatkówki i koszykówki. Organizowano pokazy, a później zawody, często przy okazji różnych rocznic i świąt.

Były to lata popularyzowania nowych dyscyplin, zapoznawania się z przepisami i zasadami treningu. Uczyli się zarówno opiekunowie sekcji, jak i młodzież, której początkowo nie wolno było przyjmować do klubu, a później pozwolono, ale za zgodą rodziców. Słabością organizacyjną były aż ośmiokrotne w ciągu 10 pierwszych lat istnienia Astry zmiany prezesów i zarządu. Mimo obecności w tym gremium burmistrzów, urzędników i kupców, klub cały czas odczuwał dotkliwe braki finansowe. Fundusze na zakup sprzętu i strojów zdobywano poprzez organizowanie zabaw, przedstawień teatralnych, koncertów, wyjazdów na mecze międzypaństwowe do Poznania.

Pewną konkurencją dla klubu były inne stowarzyszenia – Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Związek Strzelecki, Bractwo Kurkowe (mające później większe poparcie władz miejskich). Klub przetrwał jednak te niesprzyjające okoliczności. Największe sukcesy odnosiła wówczas sekcja pływacka. Przyczyniła się do nich praca prawdziwych fanatyków sportu – braci Jana i Władysława Szlachtów. Na zawody do naszych łazienek miejskich przyjeżdżały wówczas czołowe kluby z Wielkopolski. Zainteresowaniem cieszyły się też mecze bokserskie, lekkoatletyczne i piłkarskie.

Ubranżowienie

W tragicznych latach II wojny światowej ofiarę życia złożyli działacze i zawodnicy klubu: Tadeusz Fenrych (burmistrz miasta), Franciszek Dominiczak, Franciszek Hechmann, Zdzisław Klemczak, Antoni Piaczyński, Marian Drożdżyński, Stefan Kurzawski, Walerian Michalak, Wojciech Nowak, Marian Ryba, Ryszard Zeller.

Po wojnie dawni działacze i zawodnicy reaktywowali klub 30 maja 1946 roku, a pierwszym jego prezesem został burmistrz Stefan Zawieja. Powołano sekcje: piłki nożnej, tenisa stołowego i ziemnego, pływacką, bokserską, gier sportowych, szachową. Później doszły kolejne: żużlowa, hokeja na lodzie i zapaśnicza.

Pierwsze powojenne dwudziestolecie przebiegało w klubie pod znakiem rywalizacji z sąsiadem – KS Kolejarz, mającej nawet formę konfliktu między działaczami i zawodnikami. Tak było np., gdy Kolejarz nie zgadzał się na powrót pływaków do macierzystej Astry. Innym charakterystycznym zjawiskiem było wówczas ubranżowienie sportu przez utworzenie związkowych zrzeszeń sportowych. Dlatego też Astra, która była dotąd klubem miejskim, przechodziła kilkakrotne zmiany przynależności, połączone ze zmianami nazwy. Kolejno były to: Robotniczy Klub Sportowy Orkan (1948), Gwardia (1949 – 53), Spójnia (1954 – 55), Sparta (1955 – 63). Przynależność do określonego zrzeszenia niosła gwarancje finansowe, ale zmiany prowadziły do zmian zarządów, działaczy i zawodników.

Dopiero w 1963 roku zażegnano konflikt z Kolejarzem, tworząc KS Zjednoczeni. Wreszcie, w 1970 roku, klub powrócił do swej pierwszej nazwy – Astra. Działał odtąd jako międzyzakładowy związkowy klub sportowy, ale wsparcie zakładów pracy było zmienne, podobnie jak sytuacja tych przedsiębiorstw. Dlatego też stopniowo kolejne sekcje zawieszały działalność. Od 1982 roku funkcjonowały tylko trzy: piłki nożnej, siatkówki i tenisa stołowego, a od 2001 dwie: piłki nożnej i siatkówki.

Sukcesy

W istniejącej do 1975 roku sekcji pływackiej największe sukcesy odnosili: Urszula Janasówna, Bogdan Olszewski, Władysław Kruślak, Czesław Robiński, Maciej Sroczyński, Czesław Płóciennik, Edward Tomczak, Jan Małecki. Byli rekordzistami, mistrzami kraju i zrzeszenia. W Astrze karierę rozpoczynał olimpijczyk Ryszard Żugaj.

Czołowe miejsca w lidze międzywojewódzkiej odnosili też siatkarze, koszykarze i bokserzy. W ostatnich latach w II lidze występowali pingpongiści Victusa Astry, przekazani niedawno do KS Krotosz. W ostatnim dziesięcioleciu największe sukcesy odnosili piłkarze, grający w latach 1996 – 2002 w III lidze, co było możliwe dzięki znaczącemu wsparciu ze strony Wytwórni Sprzętu Mechanicznego oraz kilku innych krotoszyńskich przedsiębiorców. W zespole występowało wielu znanych zawodników: Adam Grad, Tomasz Szajkowski, Arkadiusz Żaglewski, Piotr Kasprzyk i Remigiusz Wojtczak. Szeregi innych klubów zasilili: Dariusz Reyer, Krzysztof Gościniak, Ryszard Tomczak. Piłkarze dobrze promowali wówczas Krotoszyn, rozgrywając mecze od Wybrzeża po Górny Śląsk. Obecna trudna sytuacja finansowa spowodowała spadek do IV ligi, w której Astra występuje już trzeci sezon. W poprzednim roku była szansa powtórnego awansu, ale w decydujących barażach lepszy okazał się gnieźnieński Mieszko.

Z honorem życia torem

Jubileusz 80-lecia, ze względu na problemy finansowe, obchodzony będzie dość skromnie. Dalsza działalność Astry zależała będzie od sumiennej pracy zarządu, zrozumienia i poparcia ze strony potencjalnych sponsorów. A trzeba dodać, że aż 6 zespołów młodzieżowych Astry występuje w rozgrywkach mistrzowskich. Swą działalność wznawia też sekcja siatkówki.

Wieloletnie tradycje klubu zobowiązują do dalszej wytrwałej pracy, zgodnej z dewizą założycieli klubu: Kto jest w szeregu z nami, ten godności swej nie splami, bo z honorem życia torem naprzód trzeba iść.

Autor: Witold Blandzi

Astra-Zefka